צמיגי גודייר GOODYEAR

גודייר היא אחת משלוש יצרניות הצמיגים הגדולות בעולם (ביחד עם צמיגי ברידג'סטון וצמיגי מישלין). צמיגי גודייר הם גם שם נרדף לחדשנות מאז שהחלו להיות מיוצרים בסוף המאה ה-19 ועד ימינו אנו שבהם מציגה החברה האמריקאית צמיגים שמתאפיינים באחיזת כביש אופטימלית וצריכת דלק מינימלית.

הפטנט של צ'רלס גודייר

גודייר – או בשמה המלא Goodyear Tire and Rubber Company – נקראת על שם צ'רלס גודייר, כימאי אמריקאי שכבר לא היה בין החיים כשהחברה הוקמה, אולם יש לו חלק נכבד בהצלחתה, וזאת בזכות פטנט שרשם כבר ב-1844. הפטנט היה גיפור, תהליך שמאפשר ערבוב של גופרית עם גומי כך שהגומי יהיה חזק יותר ובה בעת לא פחות גמיש, והודות לתהליך זה ניתן היה לייצר צמיגים עמידים ואיכותיים מאוד.

איך הפך "גודייר" לשם נרדף לאיכות?

מספר שנים לאחר הקמתה כבר סיפקה גודייר צמיגים למודל ה-T המפורסם שייצר הנרי פורד. ב-1926 הפכו צמיגי גודייר לנמכרים ביותר בעולם, בעיקר בזכות הצלחותיהם במרוצים פופולריים, כבר ב-1963 יוצר הצמיג המיליארד של החברה, וגם מאז ועד היום היא לא מפסיקה להתרחב ולהתפתח – בעיקר בזכות חדשנות משמעותית וכן אימוץ טכנולוגיות שפותחו ע"י יצרניות צמיגים אחרות. כך לדוגמה הייתה גודייר יצרנית הצמיגים האמריקאית הראשונה שהבינה כי הצמיג הרדיאלי (פיתוח של חברת מישלין) הוא העתיד והשקיעה משאבים רבים בהסבת קווי הייצור שלה בהתאם.

דוגמה נוספת היא רכישת הזכויות לייצור צמיגי דנלופ שגם הם מזוהים עם איכות וחדשנות – כיום גודייר היא זו שמייצרת את הצמיגים של דנלופ בצפון אמריקה, אירופה, אוסטרליה וניו זילנד, וגם לכך כמובן תרומה של ממש למוניטין המרשימים של החברה ולשורת הרווח המרשימה לא פחות (ב-2014, למשל, כמעט 2.5 מיליארד דולר).

החדשנות של צמיגי גודייר

כאמור לאורך כל ההיסטוריה שלה השכילה גודייר להישאר בצמרת יצרניות הצמיגים בכל הקשור לחדשנות.

ב-2009 הושקו צמיגים של גודייר שמתאפיינים בהתנגדות נמוכה במיוחד (להתגלגלותו של הצמיג על כביש כזה או אחר), ובזכות אותה התנגדות נמוכה מפחיתים במידה בלתי מבוטלת את צריכת הדלק – רווח כפול, הן כספי (ובפרט כאן בארץ לנוכח מחיר הדלק הגבוה מאוד) והן לאיכות הסביבה (שכיום כולנו כבר מבינים עד כמה חשוב לשמור עליה אם אנחנו רוצים להמשיך לחיות על כדור הארץ). צמיגים אלה מצליחים גם לקצר את מרחק הבלימה, בשיעור של כ-3% – הבדל שעשוי להיות קריטי במצבים מסוימים.

בהמשך התווספו עוד דגמים של צמיגי גודייר מסדרת ה-Efficient Grip, וגם הם זכו לציונים גבוהים במבחני אחיזת כביש ובמבחנים שבדקו את מרחק הבלימה בסיטואציות שונות ובמגוון מהירויות.

טכנולוגיה מתקדמת נוספת שבאה לידי ביטוי בחלק מהדגמים של צמיגי גודייר היא זו שמאפשרת להם לוודא בעצמם כי לחץ האוויר שלהם תקין לחלוטין – מאחר שרבים מאיתנו שוכחים או לא מקפידים מספיק על מילוי אוויר בזמן, הרי שמדובר בפיתוח חשוב מאוד, מה גם שלחץ אוויר נמוך מדי מאיץ את שחיקת הצמיגים ופוגע גם באחיזת הכביש של כל צמיג.

קטלוג נרחב

מרכיב נוסף בעוצמתה ובהצלחתה של חברת גודייר הוא המגוון הרחב של הצמיגים לכל מטרה: מכוניות משפחתיות, רכבי שטח, מכוניות ספורטיביות ובעצם לא משנה איזה כלי רכב יש לכם, צמיגי גודייר תמיד משדרגים את הביצועים שלו.

צמיגי גודייר- GOODYEAR
4.4 (88%) 10 votes